Všechny rostlinky samozřejmě ke svému zdravému životu nezbytně potřebují světlo. Když nemají dostatek slunečních paprsků, musíme jim dodat světlo náhradní – umělé. V dnešní době tuto práci zastávají místo klasických žárovek různé (úspornější a výkonnější) zářivky. Jde o nízkotlaké rtuťové výbojky. Na výběr jich máme na pultech obchodů opravdu velké množství. Jak se v tom orientovat? Které svým rostlinám vybrat pro určitou fázi jejich vývoje? Jak velké, jak intenzivní, jak barevné? Přinášíme pár rad, které se mohou všem pěstitelům na cestu do obchodu hodit!
Zakořenění s lineární zářivkou
Když potřebujeme posvítit při předpěstování sazeničkám rostlin, je nejvhodnější volbou zářivka lineární. Patří také mezi pěstiteli k nejoblíbenějším. Pro správné zakořenění potřebuje rostlina červené světlo, v počáteční fázi růstu světlo modrobílé, studené. To jim tyto zářivky splňují. Jsou doporučovány pro rostliny menší, například pro bylinky jako jsou petrželka, pažitka nebo bazalka.
Pro malé rostliny úsporné lampy
Takzvané úsporné lampy, to jsou zářivky kompaktní. Jsou podobné zářivkám lineárním, mají ovšem vyšší výkon. Můžeme je našim rostlinám koupit doslova „na míru“, podle toho, v jaké jsou růstové fázi. Jsou vyráběny kompaktní zářivky se spektrem pro růst, pro květ i duální – univerzálního použití. Jejich výhodou je také to, že šetří místo. Protože vydávají menší množství tepla, můžeme je instalovat blíž k rostlinám, aniž bychom je tím ohrozili popálením. Hodí se pro rostliny menšího a středního vzrůstu.
Světlomilným rostlinám vysokotlaké výbojky
Tyto výbojky dosahují nejvyššího výkonu. Až 1000 W. To je ideální pro rostliny nejnáročnější na světelné podmínky. Při jejich používání ovšem musíme počítat s tím, že bude potřeba více prostoru. Je potřeba je instalovat výš nad rostliny, aby nedostávaly až příliš velkou dávku tepla. Dále je potřeba zajistit také dostatečné odvětrávání! Pro fázi růstu jsou vhodné výbojky halogenidové. Pro plodící světlomilné rostliny, jako jsou například rajčata či papriky, výbojky sodíkové. Ty jim totiž vydávají více potřebného modrého světla.