Vybíráme nové schodiště – Na co se zaměřit a jak postupovat?

Máte doma schodiště, které již potřebuje nutně nějakou tu úpravu a rekonstrukci? Nové schodiště vybírejte zodpovědně! Na co všechno nesmíte zapomenout?

Vybíráme nové schodiště – Na co se zaměřit a jak postupovat?

Interiérové schodiště plní dvě základní funkce, estetickou a samozřejmě i ochrannou. Bývá výrazným prvkem v domácnostech, a proto by měl být brán zřetel na to, jak vypadá. V první řadě má ale chránit před pádem či úrazem a zvláště pak pokud jsou v domácnosti malé děti, je nutné dbát na co největší ochranu a schodiště je nutné doplnit i o ochranné prvky. Důležitý je pak především výběr materiálu.

pexels-photo-5826451

Klasické nebo trochu jiné

V případě, že potřebujeme zcela nové schodiště, je možné vybrat si z nejrůznějších návrhů, které jsou již předem dané, není však problém si ale namyslet i úplně jiné atypické schodiště. Například pokud si jako materiál zvolíme oblíbený kov, je možné různé části k sobě poskládat a namontovat podle přání a také podle prostorových dispozic interiéru. Běžně se hodně využívá jako materiál na výrobu schodiště dřevo, to je odolné, dlouhou vydrží, avšak musí se speciálně ošetřit ochrannou vrstvou a dále je nutné dbát na správnou údržbu, aby materiál neměnil svůj vzhled. Dřevo se dá pak dobře kombinovat například s kovem.

Kov je na výboru schodišť také velmi oblíbený, kromě dřeva ale lze spárovat i s hodně moderním a stále častěji využívaným sklem. Celoskleněné schodiště pak sice moc pěkně vypadají, tolik praktické ale nejsou a vyžadují hodně pracnou údržbu. Ať už si zvolíte to klasické nebo zcela jiné a originální pojetí, myslete především na bezpečnost, která by měla být vždy na prvním místě a za všech okolností.

pexels-photo-8467756

Ochranné prvky jsou nutné

Pokud se jedná o schodiště, které má více, jak tři schůdky, je nutné myslet i na zábradlí, to by mělo být pevné a skrz něj by se nemělo dát propadnout, ochranné mřížky jsou nutné v případě, že po schodech budou stoupat právě třeba malé děti ale i domácí mazlíčci. Zábradlí by neměla chybět popřípadě i bezpečností madla, úchytky a schody by měly mít protiskluzovou ochranu. Nebezpeční pádu na schodech totiž hrozí vždy, tyto úrazy pak mohou mít i fatální následky. Nejen na to, jak schody vypadají je tak nutné brát ohledy.

S výběrem si dejte na čas, je totiž skutečně z čeho vybírat.