Nakupování

Bytové družstvo Brno

Mnozí z vás samozřejmě vědí, co to bytové družstvo je. Už kdysi v 70. letech minulého století byla bytová družstva velice rozšířená – lidé tehdy bydleli buď v rodinných domech, ve státních bytech, anebo v družstevních bytech. Na rozdíl od státních bytů, které byly zájemcům přidělovány podle určitých, převážně sociálních kritérií, do nově vzniknuvšího družstva se mohli zájemci přihlásit a stát se jeho členy. Složili určitou částku jako zálohu – členský vklad, a to v takové výši, jakou určovaly družstevní Stanovy. Dříve členové družstva často přispívali k výstavbě družstevních bytů i vlastní brigádnickou činností. Zbytek ceny bytu hradili „družstevníci“ formou měsíčních splátek. Až byla anuita splacena, bylo možné převést byt do osobního vlastnictví – do té doby byl byt vlastnictvím celého družstva.

Družstevní byty – i když zřejmě v menší míře než kdysi – se zachovaly dodnes.

saxony-254606_960_720

Bytové družstvo je dnes právnickou osobou, která po všech stránkách zajišťuje potřeby svých členů. Okrajově se může zabývat i podnikatelskou činností, kupříkladu provádět správu nemovitostí pro jiné vlastníky. Touto vedlejší činností však nesmí být nikterak ohroženy služby pro vlastní členskou základnu.

Členem družstva se může stát jak fyzická, tak i právnická osoba. Potřebujete-li se o možnostech družstevního bydlení dovědět více podrobností (například o právech a povinnostech členů bytového družstva), mohou vám v tom být nápomocni v Bytovém družstvu v Brně.

brno-czech-republic-4885864_960_720

Vlastníkem bytového domu je tedy bytové družstvo a jednotlivé byty svým členům pronajímá. A co tedy vlastní člen družstva? Nikoliv ten který byt, jenž si vybral, anebo mu byl určen k bydlení, ale je vlastníkem podílu na nemovitosti, čili družstevního podílu.

Stát se členem bytového družstva přináší určité výhody. Bytová družstva přinášejí možnost bydlení i těm osobám, které nemají dostatek peněz, aby si pořídili vlastní nemovitost, a nejsou schopni dosáhnout ani na hypotéku. Zaplatí pouze členský vklad, který dnes činí cca 25 – 35 % z ceny bytu a zbytek se hradí formou nájemného. Z těchto úhrad splácí družstvo své závazky bance – hypotéku na výstavbu bytového domu si totiž sjednává samo bytové družstvo.

Po splacení ceny bytu je i dnes možné přistoupit k převodu bytové jednotky a podílu na společných prostorách do osobního vlastnictví, avšak zákonný nárok na to nevzniká. Záleží na Stanovách družstva či na rozhodnutí Členské schůze.

Nakupování

Stěhování (nejen) v Teplicích může mít mnoho podob

Potřebujete převézt pračku a chladničku – máte jen pár věcí v krabicích, důkladně zabalené rozebrané části nábytku, svinuté koberce a chladničku nebo pračku, co zvládnete naložit sami? Pak využijte služby pronájmu vozidla s řidičem, který se stará pouze o přepravu zavazadel, zatímco nakládka a vykládání břemen jde na váš vrub. Tato služba se hodí z několika důvodů: Výrazně ušetříte za komplexní stěhovací služby. Vůz neřídíte vy, takže případné poškození vozidla se vás netýká. A pokud jsou vaše předměty opravdu důkladně zabalené a zabezpečené, máte takříkajíc jistotu, že vše proběhne bez problémů a k vaší spokojenosti.

krabice na stěhování

Využijte pojištění – stěhování v Teplicích https://stehovani-mamut.cz/stehovani-teplice/ většího rozsahu a na delší vzdálenosti, kde je ve hře mnoho věcí, a kde hrozí případné poškození při manipulaci, např. u starožitného nábytku, objemných spotřebičů, které se musí nosit po úzkém schodišti, obřích akvárií, dílenských strojů, křišťálových lustrů a velkých hudebních nástrojů a dalších cenností, již vyžaduje jiný přístup. Tehdy se vyplácí zvážit služeb stěhovací firmy, která je pro tyto případy pojištěná. V zásadě tu platí jasné pravidlo – cokoli berou do rukou stěhováci, je zabezpečeno pojistnou smlouvou.

stěhovací vůz na cestě

Troufáte si na demontáž nábytku? S malými komodami či dětskou postýlkou si zřejmě poradíte a je malá pravděpodobnost, že byste něco poškodili, nebo poztráceli montážní vruty, i když se takové případy stávají. Ostatní typy nábytku vám stěhovací firma demontuje a znovu smontuje a opět zde platí pojistná smlouva, která je součástí smluvní ceny za stěhovací služby. Nejobtížnější bývají kuchyňské linky a vestavené skříně, i na tyto případy jsou stěhováci připravení.

Vyklízení pozůstalostí – vyklidit byt po zemřelém příbuzném je někdy traumatická záležitost a někteří lidé se toho neradi zhostí. Zároveň může jít o případy, kdy je z bytu nutné vynést velmi těžké kusy nábytku, těžké staré spotřebiče, těžké metrážové koberce. Stěhovací firmy zajišťují obvykle i tyto práce, jsou to zakázky na klíč, kdy si jen stanovíte, co musí v bytě zůstat, co převézt na vaši či na jinou adresu a s čím se odebrat na sběrný dvůr či skládku.

Nakupování

Prokletá smůla

Je to prostě den, kdy vstanete a hned se to začne sypat. Začne to hned ráno v koupelně, kde teče voda. To je přece v pořádku, řeknete si, od toho je koupelna, aby v ní ta voda tekla. Ale jo, to ano, ale měla by téci pouze ze zařízení k tomu určených, jako je například vodovodní kohoutek, popřípadě splachovadlo. Jenže ona voda teče mezi kachličkami a jako na vztek ne nad vanou, ale vedle. Takže hned po ránu hamťáme po kotníky ve vodě, což má zajisté do hezkých zážitků hodně daleko. Takže co s tím uděláme.

hodiny

Člověk flegmatik pokrčí rameny a jde si lehnout zpátky do postele. Ono to nějak dopadne. A také jo, kachlíky opadaly, sousedi jsou už vytopení komplet a voda z koupelny už vnikla i do dalších obývacích prostor, takže to v obýváku vypadá jako na slapské přehradě.

Tento scénář se zdá příliš legrační, nebo příliš katastrofický, ale stát se to může. A proto by měl každý člověk vědět, co má dělat. Zde se to naučíte. Ale musíte číst dále.

koupelna

Tak především musíte vědět, kde je uzávěr vody. Ano, to je to, odkud si každý měsíc zapisujete stav na ciferníku hodin. Pokud nevíte, o čem je řeč, nastává problém. A ten se musí řešit co nejrychleji.

To umí řešit havarijní služba. Ano, tam můžete zavolat i ve čtyři ráno, když jste vstali, nebo třeba o půlnoci, když jdete spát. Právě proto zde ta služba je. Pro tyto případy. Vyhoví vám v jakoukoli hodinu. Vy jen sdělte přesnou adresu a pochopitelně popište, pokud možno přesně, ale stručně oč kráčí. Tím celé věci pomůžete. Zmatené koktání, neurčitosti jako „něco mi tu teče“ těm, kteří mají službu moc nepomohou. Rovněž se zdržte popisu toho, co vám již voda udělala za paseku. To ty pány moc nezajímá, oni ji budou zastavovat a k tomu musí znát přesnou adresu, aby věděli, kde případně je další ventil k případnému zastavení již tekoucí vody.

Nuže, volejte a čekejte. Nic jiného už udělat nemůžete, mimo úklidu ovšem.

Nakupování

Vybíráme nové schodiště – Na co se zaměřit a jak postupovat?

Máte doma schodiště, které již potřebuje nutně nějakou tu úpravu a rekonstrukci? Nové schodiště vybírejte zodpovědně! Na co všechno nesmíte zapomenout?

Vybíráme nové schodiště – Na co se zaměřit a jak postupovat?

Interiérové schodiště plní dvě základní funkce, estetickou a samozřejmě i ochrannou. Bývá výrazným prvkem v domácnostech, a proto by měl být brán zřetel na to, jak vypadá. V první řadě má ale chránit před pádem či úrazem a zvláště pak pokud jsou v domácnosti malé děti, je nutné dbát na co největší ochranu a schodiště je nutné doplnit i o ochranné prvky. Důležitý je pak především výběr materiálu.

pexels-photo-5826451

Klasické nebo trochu jiné

V případě, že potřebujeme zcela nové schodiště, je možné vybrat si z nejrůznějších návrhů, které jsou již předem dané, není však problém si ale namyslet i úplně jiné atypické schodiště. Například pokud si jako materiál zvolíme oblíbený kov, je možné různé části k sobě poskládat a namontovat podle přání a také podle prostorových dispozic interiéru. Běžně se hodně využívá jako materiál na výrobu schodiště dřevo, to je odolné, dlouhou vydrží, avšak musí se speciálně ošetřit ochrannou vrstvou a dále je nutné dbát na správnou údržbu, aby materiál neměnil svůj vzhled. Dřevo se dá pak dobře kombinovat například s kovem.

Kov je na výboru schodišť také velmi oblíbený, kromě dřeva ale lze spárovat i s hodně moderním a stále častěji využívaným sklem. Celoskleněné schodiště pak sice moc pěkně vypadají, tolik praktické ale nejsou a vyžadují hodně pracnou údržbu. Ať už si zvolíte to klasické nebo zcela jiné a originální pojetí, myslete především na bezpečnost, která by měla být vždy na prvním místě a za všech okolností.

pexels-photo-8467756

Ochranné prvky jsou nutné

Pokud se jedná o schodiště, které má více, jak tři schůdky, je nutné myslet i na zábradlí, to by mělo být pevné a skrz něj by se nemělo dát propadnout, ochranné mřížky jsou nutné v případě, že po schodech budou stoupat právě třeba malé děti ale i domácí mazlíčci. Zábradlí by neměla chybět popřípadě i bezpečností madla, úchytky a schody by měly mít protiskluzovou ochranu. Nebezpeční pádu na schodech totiž hrozí vždy, tyto úrazy pak mohou mít i fatální následky. Nejen na to, jak schody vypadají je tak nutné brát ohledy.

S výběrem si dejte na čas, je totiž skutečně z čeho vybírat.

Nakupování

Cenově zajímavé domy

Koupě bytu nebo domu se dnes většinou nevyplatí, alespoň pokud jde o klasiku. Pořídit se ale dají i jiné domky než jen ty standardní. A jsou daleko levnější.

Cenově zajímavé domy

Ne každý si samozřejmě dokáže našetřit na vlastní bydlení, a tudíž existuje velká část lidí, kteří budou celý život žít v podnájmu. Mnozí z nich by na vlastní bydlení dosáhnout i mohli, ale více jim vyhovuje bydlet v cizím. Nic proti tomu. Valná část společnosti si ale plánuje jednoho krásného dne pořídit něco svého. Má to totiž celou řadu výhod. Minimálně člověk neplatí za bydlení nikomu cizímu, ale peníze v podstatě hází sám sobě. Je tu ale jeden háček. Obytné nemovitosti jsou v tuto chvíli tak drahé, že počet lidí, kteří si je mohou dovolit, se radikálně snižuje. Zdálo by se, že je to problém pouze Prahy, ale raketové navýšení cen bytů je v podstatě všude v republice stejné.

Domek v zimě

Ono je stejně nakonec lepší bydlet v nějaké rodinné vilce. Ty jsou samozřejmě ještě mnohem dražší, a tím pádem ještě více nedostupnější většinovému obyvatelstvu. To ale nemusí vyloženě vadit, jelikož existují náhrady, které jsou si v mnoha ohledech rovny. Dřevostavby vysočina dokáží splnit představy o vlastní bydlení u většiny lidí, a to za docela příjemné peníze.

Dají se snadno dodělat

Pokud nes někdo touží po vlastní domku a nemá peněz nezbyt, je toto vlastně jediná rozumná alternativa. Dřevostavby se používají všude na světě a mají velký úspěch. Nejedná se o žádné pochybné chatky nebo brlohy, jak by si možná mohl někdo bydlet, ale o kvalitní obydlí vhodná pro celou rodinu. I ty nejmenší verze dokáží poskytnout dostatek místa i komfortu pro pohodlné dlouhodobé žití. Skvělé také je, že je možné si objednat pouze hrubý nedodělek, který si může zákazník posléze sám dodělat, nebo to za něj udělá firma. Ale až doplatí za zbytek.

Dřevostavba v lese

Rychle se budují

Postavit domek z malty a cihel může trvat i léta, když jsou špatné podmínky. Domek ze dřeva, zvláště ten na klíč, je možné vybudovat během několika málo měsíců. Na jaře začne projekt a na konci léta je vše hotovo.

Nakupování

Jak se zbavit škůdců?

Máme-li problém s rozmnožením obtížného hmyzu či drobné zvěře v našich domácnostech, zjišťujeme si, jak se jich nejúčinnější zbavit. Takové soužití je totiž nejen o tom, že nás jejich přítomnost obtěžuje, ale často dochází přímo na parazitování těchto škůdců na nás či něčem z naší domácnosti, přičemž tuto věc pro nás udělají bezcennou. Jak se jich ale zbavit?

armadillo-790350_1280

Taková likvidace nemusí být ničím jednoduchým, takže často saháme po odborné pomoci, která s nimi zatočí velmi rychle a efektivně. A aby toto řešení bylo skutečně trvalé a problém se neopakoval, je vhodným řešením dezinfekce. Jedná se o soubor různých opatření, která vedou k zneškodnění a odstranění nežádoucích škůdců. Patří sem také deratizace hmyzu i rybenek.

Dezinfekce a deratizace je účinným nástrojem při hubení blech, mravenců, štěnic, švábů, vos, sršňů, octomilek, molů, potkanů, myší a mnoha dalších nevyžádaných spolubydlících. Dezinfekce může být ale také řešením při úmrtí. Pokud někdo zemře, začne jeho tělo podléhat hnilobným procesům, které již za krátkou dobu přispívají k rozšíření bakterií, plísní a virů do okolí. To vše často bývá doprovázeno nepříjemným zápachem, který se rychle rozšíří do všech blízkých prostor. Taková dezinfekce nese odborný název dezodorizace a je velmi vhodná pro tyto případy.

mouse-4738332_1280

A jaký je vlastně rozdíl mezi dezinfekcí a deratizací? Dezinfekce v sobě zahrnuje všechna opatření, která vedou k vyhubení škodlivých členovců, zatímco deratizace představuje opatření vedoucí k hubení hlodavců, především pak potkanů, krys, myší a hrabošů.

K dezinfekci se používají dezinfekční prostředky, které podle účinku můžeme dělit na:

  • Mikrobicidní – proti mikroorganismům
  • Baktericidní – proti vegetativním formám bakterií
  • Sporicidní – spory bakterií
  • Virucidní – viry
  • Fungicidní – houbové organismy

Všichni doufáme, že se daných opatření nebude pro naši domácnost nikdy potřeba, ale často i v těch nejudržovanějších prostorech může podobný problém nastat. Nejlepší je rychlý a účinný zákrok, který snáze zajistí profesionálové, kteří zkrátka a dobře vědí, na co se zaměřit.

Nakupování

Zářivější pleť, lesklejší a pevnější vlasy a zajímavá kuchyně

Národy, které žijí blízko k moři či v tropických nebo subtropických oblastech využívají kokosový olej i mléko po celá staletí v místní kuchyni, ale také v tradiční kosmetice a přípravcích pro péči o tělo. Kokosový olej je opravdová bomba, která přináší tělu velice potřebné látky a vitamíny. Řekněme si tedy něco více o kokosovém oleji.

 

Ještě je třeba říci, že pokud chcete opravdu dobrý výsledek, musíte si koupit kvalitní, ideálně bio, kokosový olej Naklíčeno, u kterého je dodržen šetrný proces zpracování a zároveň se jedná o olej nejvyšší kvality. Výsledky studií ukázaly, že není třeba rozlišovat mezi rafinovaným a nerafinovaným.

 

coconut-oil-on-wooden-spoon-2090575_640

        1. Úžasný pleťový olej

Pakliže máte suchou či lehce podrážděnou pokožku, kokosový olej v menších dávkách dokáže naprosté zázraky. Naneste jej jedenkrát denně na pár hodin, než se umyjete a už během jednoho týdne budete moci sledovat zázraky, které se budou dít s vaší suchou pokožkou. Výhoda je, že oleje nepotřebujete moc, takže stačí nanést opravdu malé množství.

 

  1. Olej na vlasy

Kokosový olej je opravdu skvělý na vlasy. Ideální je nanést olej zhruba půl hodinu před tím, než si vlasy umyjete. Vaše vlasy poté olej ochrání před poškozením. Vlasy se nejvíce poškozují při umývání, také při sušení a posléze při česání. Olej obklopí vlasy a posílí je. Zároveň olej dodá pokožce a vlasovým kořínkům potřebné látky. Studie zjistily, že kokosový olej také pomáhá jako prevence vypadávání vlasů a v některých případech došlo také k opětovnému růstu.

 

food-3062139_640

Vaření v asijských kuchyních

Celá řada národů používá kvalitní kokosový olej především jako tuk na smažení, restování a vůbec jej přidává všude možně. Olej dodá vašemu jídlu příjemnou kokosovou příchuť a podtón a zároveň představuje nezbytnou ingredienci pro celou řadu pokrmů – například kari nebo nejrůznější ovocné omáčky si bez kokosového oleje či mléka nelze snad ani představit.

Nakupování

Večerní zábava

Někdo tedy čte, a ten druhý vyráží ven. A tomu by měl odpovídat i styl našeho odění.

Pan Bezouška také každý večer vyráží. Má poměrně zánovní tepláky, které přímo miluje a košili. Ta již, pravda, natolik jako tepláky zánovní není. Má pár záplat. Něco kolem desíti a některé díry již zašít, tím méně zalátat nešly, a tak zejí. Když je chladno, béře na sebe pan Bezouška výbornou bundu, kterou dostal od praděda a v zimě ještě kožíšek, který býval před tím podložkou pro psa v boudě. Tento skvělý muž si béře ještě pantofle, které drží pohromadě jen a jen čirým zázrakem.

Druhý muž téhož věku, říkejme mu třeba Ctiborál se taktéž strojí, ale na rozdíl od předchozího pána mu to trvá třikrát déle. Proč? Inu, protože první pán to sebe nahází a jde a někdy mu bývá jedno v jakém pořadí i co oblékne. Kdežto pan Ctiborál dbá na kdejakou maličkost. A také to, v čem vyráží ven, je něco hodně odlišného. Ve zkratce je to, řekněme, společenský oděv. A nyní hádanka pro vás, milí čtenáři. Dám zde dvě možnost, dvě místa a vy musíte uhodnout kam se kdo chystá. Takže pozor!

Jeden pán se chystá do své oblíbené hospůdky „U ožralé opice“, a ten druhý se chystá do místního divadla na poslech „Piano concerto No 21, Elvira Madigan“ od pana Mozarta, jak psáno v programu. Plus další jeho díla jako například „Sonata No 16 in C major“

Nuže, můžete hádat a na konci vám to možná prozradím, pokud na to nemůžete přijít.

motýlek

Oděv prvního muže nemá valné ceny a on za něj dal velmi málo pokud vůbec něco. Šat muže druhého cenu má, a to velkou, ale on ji nezaplatil. Ne, šaty neukradl, ani je nedostal darem od pradědečka, ale legálně si jej vypůjčil. Proč a jak? Protože jeho oděv seznal jisté úhony, které si bylo povšimnuto až příliš pozdě, takže je u krejčíka. A jak si legálně půjčilo tyto šaty?

Půjčovna společenských šatů Praha je tu právě proto. A vždy má připraveno vše, aby mohli pomoci jak pánům, tak i dámám. Vyzkoušejte to.

šaty

A čekáte na odpověď na otázku v článku? Ale no tak…

Nakupování

Materiál, značka nebo styl – na co muži hledí?

Muži se mnohdy ve světě módních výstřelků a toho, co je aktuálně moderní ztrácí a nevědí si rady s tím, jak si vybrat správný outfit, kterým by na ostatní kolem sebe zapůsobili.
Je pravda, že to mají o něco těžší než ženy, které módou žijí a mají pro ni jistý cit. Dle čeho však jejich oblečení vybírají a co berou jako jejich největší  inspiraci?
boty v krabici

..1         ZAMĚŘENO NA ZNAČKU

Studie dokazují, že muži lpí na značkové oblečení daleko více než ženy. Uznávaná značka je pro nich jistota v podobě kvality, určité úrovně, prezentace a samozřejmě, že s drahým outfitem se jim značně zvedne i jejich sebevědomí při jejich výběru oblečení. V takovém oblečení se muži cítí jistě, pohodlně a dalo by se říct, že i dostatečně „in“.
Spíše než méně známé značky však sází na jistotu a volí takové, které jsou nejvíce populární a zařazují se do vyšší cenové kategorie. A nutno říct, že si to muži můžou i dovolit, protože jsou praktičtější než ženy a uspokojí se s menším šatníkem a množstvím oblečení.

..2         MATERIÁL JAKO ROZHODUJÍCÍ VOLBA

Ještě více než jméno značky, je pro muže rozhodující i pohodlí, které jim oblečení nabídne. Nechtějí se omezovat v podobě nepohodlného outfitu, který v nich vyvolá pouze myšlenku na to, ať ho už co nejdříve ze sebe sundají.
Materiálem, který nejen u mužů převažuje nad všemi ostatními – je bavlna.Ta je půvabní, odolná, vstřebatelná, vhodná pro citlivou pokožku a příjemná na dotek. Je spolehlivá v zimě, v létě, v přechodném období a u všech druhů oblečení. A jisté je i to, že na ni muži nedají dopustit a umělé látky neuznávají.
chlap v obleku

..3         OSOBITÝ STYL

Muži se zpravidla ve stylu jejich oblékání hledají. Mnohem bližší je pro nich styl, který je volný a pohodlný než obepnutý a formální. Jsou to však i gentlemani a dbají i na určitý šarm, který vychází i z toho, co momentálně nosí a mají na sobě. Z toho důvodu dává většina z nich přednost sportovní eleganci.
Inspiraci k tomu, co do tohoto stylu patří berou nejen ze svého okolí a kamarádů, ale převážně i známých tváří a idolů. A rovněž jsou to i pánské časopisy, co jim dává určitou cestu k tomu, jak docílit toho, aby vypadali za všech okolností neodolatelně a sexy.
 

Nakupování

Betonový plot oboustranný nabízí řadu zajímavých vzhledových řešení

Plot z betonových desek a sloupků lze koncipovat i tak, aby to nebyla škaredá jednotvárná plocha.

Jaké jsou možnosti

Oboustranné desky – výrobky této kategorie začínají na základních typech tzv. jednostranných desek, které mají ozdobný reliéf zhotovený pouze ze strany přivrácené k vašemu pozemku či objektu, případně tam, kde vám záleží především na vzhledu. Počítá se s tím, že z druhé strany se nachází prostor, odkud nebude záležet na estetickém dojmu, což je např. případ oddělení parcely od staveniště, silniční komunikace, firemních výrobních a skladových prostor, parkovišť apod. Vyrábí se ovšem i betonový plot oboustranný, vhodný zejména pro většinu rodinných domů, kde nám záleží i na pohledu z ulice, či ze sousední parcely.

břečťan na plotě

Uspořádání desek – desky lze do jednotlivých polí oddělených svislými sloupky vyskládat buď v jedné barvě, nebo kupříkladu použít šachovnicový vzor střídání dvou barevných odstínů hnědé, okrové či šedé. Takové oplocení získá působivější ráz a nepůsobí příliš stroze.

kamenníá zeď

Kombinace s jinými materiály – z praxe se ukázalo, že roste zájem o betonové desky kombinované s dřevěnými prkny či latěmi pokládanými svisle, vodorovně, a dokonce i do úhlopříčky. Vyplatí se ponechat dřevu jeho přirozený ráz s letokruhy a pouze jej lehce natónovat lazurovacím lakem. Tato řešení se výborně hodí k rustikálním typům staveb, ale i k některým nově postaveným dřevostavbám.

Květinová dekorace a živý plot – nejkrásnější ozdobou každého objektu jsou vždy živé rostliny, neexistuje totiž nic, co by dokázalo jejich jedinečnou krásu napodobit. Samozřejmě to mohou být i květiny umělé, některé jsou dokonce velmi zdařilé. Betonový plot nabízí v tomto směru řadu možností, buď jej předsadit živým plotem, nebo jeho část uzavřít okrasnými keři, využít možnosti instalace venkovních květináčů a truhlíků, z nichž některé jsou závěsné a lze je umístit i mezi jednotlivé desky.