Jak zjistíte, že jste na partnerovi emočně závislá?

Podívali jste se na sebe a ihned věděli, že vy dva k sobě patříte. Začali jste spolu randit, chodit a poté i žít. Prvotní zamilovanost a růžové brýle časem opadly, ale i přesto chcete být s partnerem 24 hodin denně a mít kontrolu o tom, co dělá. Jaké jsou nejčastější znaky emoční závislosti?

Vztah je před vším

Není nic špatného na tom, že je pro vás váš vztah důležitý. To je v pořádku. Ale nezdravé je, pokud ho upřednostňujete před svými koníčky, před svou rodinou a zanedbáváte staré známé. A pokud přeci jen vyrazíte s kamarádkami na kávu, stejně celou dobu přemýšlíte, co tak asi dělá váš partner.

pár

Neustálý kontakt a kontrola

Toužíte být s partnerem co nejčastěji a mít neustálý přehled o tom, kde je a co dělá. Když to nevíte nebo se dlouho neozývá jste z toho nervózní. Časté mohou být také „kontrolující“ sms do zaměstnání.

Strach z osamělosti

I když cítíte, že vám to ve vztahu docela skřípe, bojíte se tak samoty a opuštěnosti, že si vždy najdete důvody, proč s partnerem zůstat. Co byste poradila své kamarádce? Myslíte, že je vážně lepší zůstat v nefunkčním vztahu než být sama?

Idealizování partnera

Občas si sice uvědomíte partnerovy špatné stránky nebo něco, co vám na něm vadí. Ale ihned vzápětí si jeho chyby omluvíte a něčím zdůvodníte (byl unavený, měl drsné dětství, nemyslel to tak). Vždyť to vlastně není tak hrozné, nebije vás, tak co?

postel

Potěšení partnera

Partnera se snažíte potěšit za každou cenu. A to i když z jeho strany takový zájem o vaše potěšení není. Chcete mu přece jen udělat radost.

Ujišťování o lásce

Neustále potřebujete ujišťovat, že vás miluje. Ale běžné projevy lásky vám nestačí. Pokud si nejste jistá, nebojíte se partnera několikrát za den zeptat, zda vás také miluje.

Sebevědomí a narcističtí partneři

Většinou jsou emočně závislé na partnerovi ženy, které mají nízké sebevědomí. A opakovaně si vybírají sebevědomé až narcistické muže.