Umakartová bytová jádra už dosloužila

Program výstavby panelových domů započal v polovině 60. let. Sídliště rostla jako houby po dešti, objevila se prakticky v každém městě, řada z nás by však měla být tomuto počinu vděčná, neboť máme díky tomu kde bydlet. V průběhu času se ovšem umakartové jádro stává prakticky neobyvatelným. Stěny a podlahy zamořila plíseň, vodovodní potrubí je zanesené vápenitými usazeninami a o estetickém dojmu není třeba se vůbec zmiňovat. Rekonstrukce panelákové koupelny je po dvaceti až padesátiletém provozu nutností.
luxusní koupelna

Rekonstrukce koupelny a WC

Co od ní očekáváme? Materiál zdiva by neměl koupelnu výrazně zmenšit, neměl by pohlcovat vlhkost, aby se v něm nerozmnožovaly plísně a bakterie. Vodovodní baterie, vana, umyvadlo a sprchový kout musí splňovat technický standard, stejně tak připojení pračky a ostatní doplňky, které do koupelny patří – elektrický sušák na ručníky, madla, osvětlení, odvětrání, úložný prostor, apod.
zrcadlo nad umyvadlem

Technologické nápady, které tehdy neexistovaly

Zajímavým řešením je v panelákových koupelnách a na WC je podhled ze sádrokartonu. Vedou se pod ním elektro rozvody, zabuduje se do něj odvětrávací systém a osvětlovací technika v podobě halogenových bodových žárovek.
Přitápění koupelny se dnes řeší instalací topných těles, např. elektrickými sušáky na ručníky, a není od věci zrovna právě koupelnu osadit tzv. temperovanou dlažbou. Je velice příjemná na bosá chodidla a má velmi úsporný provoz, který nastavíte v elektronickém termostatu.

Pračka na samostatný jistící okruh

Pračka v koupelně vyžaduje samostatný jistič a pochopitelně nový rozvod vody a odpadu. Pokud se pustíte do rekonstrukce koupelny, nikdy v ní nenechávejte staré rozvody, byť se vám mohou zdát ještě funkční. Rekonstrukce koupelny a WC také vyžaduje nové rozvody elektřiny, které přizpůsobíte aktuální situaci, především umístění zásuvek a osvětlení.
nohy ve vaně

Řemeslník, nebo jedna firma?

Na to panují odlišné názory. Někteří lidé dokážou provést rekonstrukci koupelny svépomocí, tedy většinu prací zvládnou sami a na některé specializované záležitosti, např. rozvody elektřiny a vody, si sjednají řemeslníka. Většinou to ale lidé řeší podpisem smlouvy o dílo, které zajistí specializovaná firma. Vhodné je si na ní zjistit reference, např. na Internetu, abyste pak nebyli nemile překvapeni kvalitou odvedené práce. U specializovaných firem se také lépe uplatňuje reklamace, vždy dbejte na to, aby veškerá práce byla uvedena v dokumentaci, tedy ve smlouvě o dílo.

Posted in Nezařazené